Účinné odsávání broušení kovů není snadné. Je potřeba odsávat nejen lehký polétavý prach, ale také větší a těžší prachové částice. Proto je nejlepší a zároveň nejúčinnější způsob je odsávání přímo od zdroje broušení. Pokud to je tedy technicky možné, je nutné odsávat odsávané kryty pásových/kotoučových/úhlových brusek.

Další možností je provádět broušení na odsávaných stolech, které umožňují odsávání spodního a zadního roštu. Tento způsob odsávání je však již technickým kompromisem. Pokud se k broušení používají úhlové brusky, bylo by dobré, aby proud odbroušeného materiálu směřoval z úhlové brusky dolů do roštu nebo do zadní stěny stolu, případně do boku stolu. Pokud se však brousí větší dílce, tento proud směřuje mimo tyto odsávané zóny a odsávání je pak méně účinné. Např. jen ze 30%.

Testovali jsme rovněž možnosti odsávání pomocí velkých lapačů instalovaných na stěně dílny. Ale i zde platí, že odsávání je neúčinné, pokud obsluha nesměřuje odbroušený materiál – jeho proud z úhlové brusky přímo do těchto lapačů. Navíc lapač, např. o velikosti 2×1 m by měl mít zajištěn min. sací výkon 4000 m3/hod. Při menším výkonu bude odsávání opět neúčinné.

Viděli jsme rovněž dodávku různých celoplošných odsávání brusíren. Tyto jsou však účinné max. pro lehký polétavý prach, který při broušení vzniká. Převažuje však ten těžký prach, který sedá na zem dílny. Proto jsou podobné investice spíše zbytečné a marné investice.

 

Doporučujeme tedy:

  1. Dodávku odsávacího systému, který bude napojen přímo na odsávané kryty brusek. Pásové a kotoučové brusky se odsávají středopodtlakovými filtračními jednotkami. Kryty úhlových brusek se pak odsávání vysokopodtlakovými filtračními jednotkami. Těmito lze také pracoviště po skončení směny vysávat – slouží také jako průmyslové vysávače.
  2. Pokud to není technicky možné, řešit odsávání lapačemi, do kterých bude obsluha přímo brousit.
  3. Pokud i tento způsob není možný, není možné účinně odsávání brusíren řešit. Pak by měl mít pracovník dobře řešené větrání brusírny s filtrací lehkého polétavého prachu a mít k dispozici průmyslový vysávač, kterým si obsluha celou dílnu po každé směně uklidí, aby se prach spadlý na zem brusírny dále nevířil. Např. chůzí nebo průjezdem vysokozdvižného vozíku.

 

Pokud budete potřebovat více informací, kontaktujte nás.

Odsávána malá pásová bruska.
Velká odsávaná pásová bruska je rovněž napojena na centrální odsávání.
Array

Získejte novinky a nabídky našeho portálu
z první ruky do Vašeho e-mailu

Odesláním souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů.